Skūteris

Šis ir sporta veids, kurā viens vai divi suņi velk skūteru (bezpedāļu velosipēdu), suņiem esot ekipējumā.
Ja vēlaties piedalīties sacensībās, rūpīgi iepazīstieties ar sacensību nolikumu. Tajā mēdz iestrādāt īpašas prasības attiecībā uz ekipējumu, suņu un dalībnieku vecumu.

Ekipējums
1. PAVADA, kurā iestrādāts elastīgs posms (izstieptā veidā
2,5–3 metrus gara).
2. IEMAUKTI sunim (polsterēti).
3. SKŪTERS – ratu diametrs ne mazāks par 20 collām (ieteicamie ratu izmēri – 26 collas un lielāki priekšā, 20–26 collas aizmugurē), ar labām bremzēm, bez metāliskiem dubļu sargiem.
4. Ja nepieciešams, tā sauktā MAKŠĶERE (ierīce, kas palīdz novērst pavadas ieraušanu priekšējā ratā gadījumos, ja pavada atslābst).
5. Treniņos rekomendējam lietot ķiveri un cimdus.

Suņu vecums
Pirmos treniņus atkarībā no suņa fizioloģijas sāciet ar nelielu slodzi. Vienmēr domājiet līdzi, vai fiziskā slodze jūsu sunim un vecumam ir adekvāta, konsultējieties ar audzētāju, veterinārārstu un pieredzējušiem sportistiem, kas nodarbina attiecīgās šķirnes suņus. Maksimālais vecums sunim nav ierobežots, tomēr lielākoties aktīvais sporta vecums ir līdz 7 gadu vecumam. Ja sunim ir laba veselība un vēlme turpināt sportiskas nodarbes, samērīgas slodzes gadījumā suns var tikt nodarbināts līdz pat 12 gadu vecumam (atsevišķās sacensībās suņi, kas vecāki par 10 gadiem, var piedalīties tikai ar veterinārārsta izdotu izziņu par atbilstošu veselības stāvokli).

Suņu šķirne
Jebkuras šķirnes vai bezšķirnes suns, kura fizioloģija paredz iespēju vilkt attiecīgo svaru, piemēram, dobermanis, beļģu aitu suns (malinua), Sibīrijas haskijs, vācu īsspalvainais putnu suns utt.

Sezonalitāte – pavasaris, vēsas vasaras, rudens.

Skūtera disciplīnas kritēriji:
1. Brauciens drīkst notikt tikai pa zemes ceļiem, takām, smalkas grants ceļiem, tikai īslaicīgi var šķērsot cietā seguma vietas. Pēc katra skrējiena ieteicams pārbaudīt suņa ķepas un vērot, vai suns neklibo.
2. Skrējienam slodzē (velkot skūteru) vajadzētu notikt, ja gaisa temperatūra nepārsniedz +16 C0 (atsevišķām šķirnēm, iespējams, temperatūrai būtu jābūt vēl zemākai, piemēram +12 C0. Augstu temperatūru gadījumā tiek nopietni apdraudēta suņa veselība vai pat dzīvība). Vērojiet savu suni, vienmēr pēc skrējiena uzreiz nodrošiniet iespēju sunim padzerties ūdeni, ēnainu vietu, kur atdzesēties (vai peldi ūdenī, ja sunim šī nodarbe patīk). Lai izvairītos no pārkaršanas, var trenēties kopā ar suni agri no rīta vai vēlu vakaros.
3. Treniņam jābūt pozitīvu emociju gaisotnē (suni nedrīkst rupji lamāt, sist utt.). Visas kļūdas, ko pieļauj suns, ir jūsu kļūdas, un suns nav vainīgs, ja kaut ko izdarījis nepareizi.
4. Pirms slodzes skrējiena izvērtējiet objektīvi savu un suņa veselības stāvokli. Ja nepieciešams, konsultējieties ar veterinārārstu, lai pārliecinātos, ka sunim nenodarāt sāpes.
5. Slodze tiek paaugstināta un samazināta pakāpeniski.
6. Vienmēr pasakiet sunim paldies par veikto darbu.
7. Suns nedrīkst apdraudēt vai uzbrukt citiem suņiem vai cilvēkiem.
8. Ieteicams lietot ķiveri un cimdus.
9. Trenējoties diennakts tumšajā laikā, lietojiet atstarotājus gan sev, gan sunim.
10. Sacensību trases garums parasti nav lielāks par 7 km.

Treniņu metodes
Apmācības metodes līdzīgas kā kanikrosam un baikdžoringam. Pašam braucējam jāiemācās palīdzēt suņiem, atsperoties ar vienu kāju un atspēriena kāju mainot. Ja skrējienā ir divi suņi, tos var novietot blakus. Tādā gadījumā suņiem pie kakla siksnām tiek piestiprināta starpaukla, kas neļauj suņiem atvirzīties vienam no otra (auklas garums – ~30–50 cm).
Ja suņi ir draudzīgi attiecībā pret citiem suņiem, vieglāk apmācīt, to ieliekot pajūgā ar pieredzējušiem suņiem. Tad pietiek ar dažiem treniņiem, lai suns apgūtu pamatus. Tomēr šādos gadījumos pastāv risks, ka suns skries tikai kompānijā ar citu suni, bet atteiksies skriet “solo” komandā.

Video vizualizācijai (no 5.40):

Visas tiesības paturētas @ 2016 sleddog.lv
Izstrāde: Liepa WS