Kamanas
Skaistākais no kamanu suņu sporta veidiem. Šis ir sporta veids, kurā jūs kopā ar 2 vai vairāk suņiem braucat ar kamanām, suņiem esot ekipējumā, un suņi velk kamanas.
Ja vēlaties piedalīties sacensībās, rūpīgi iepazīstieties ar sacensību nolikumu. Tajos mēdz iestrādāt īpašas prasības attiecībā uz ekipējumu, suņu un dalībnieku vecumu.
Ekipējums
1. Centrālā pavada (ar amortizatoru), vilkmes pavadas, kakla pavadas, starpsiksna.
2. Iemaukti suņiem (polsterēti).
3. Kamanas (slieces nav no metāla, ar polsterētu loku priekšā, divu veidu bremzēm, vienu vai vairākiem enkuriem, kamanu soma ar labu gaisa caurlaidību, kurā var ielikt vismaz vienu suni).
Suņu vecums
Pirmos treniņus atkarībā no suņa fizioloģijas sāciet ar nelielu slodzi. Vienmēr domājiet līdzi, vai fiziskā slodze jūsu sunim un vecumam ir adekvāta, konsultējieties ar audzētāju, veterinārārstu un pieredzējušiem sportistiem, kas nodarbina attiecīgās šķirnes suņus. Maksimālais vecums sunim nav ierobežots, tomēr lielākoties aktīvais sporta vecums ir līdz 7 gadu vecumam. Ja sunim ir laba veselība un vēlme turpināt sportiskas nodarbes, samērīgas slodzes gadījumā suns var tikt nodarbināts līdz pat 12 gadu vecumam (atsevišķās sacensībās suņi, kas vecāki par 10 gadiem, var piedalīties tikai ar veterinārārsta izdotu izziņu par atbilstošu veselības stāvokli).
Suņu šķirne
Jebkuras šķirnes vai bezšķirnes suns, kura fizioloģija paredz iespēju vilkt attiecīgo svaru, piemēram, dobermanis, beļģu aitu suns (malinua), Sibīrijas haskijs, vācu īsspalvainais putnu suns utt.
Sezonalitāte – sniegota ziema (sniega segas biezums vēlams no 10 cm).
Kritēriji, kas jāievēro, braucot ar pajūgu
1. Brauciens notiek pa sniegu (gan īpaši gatavotām, gan negatavotām trasēm).
2. Zemākai temperatūrai nav ierobežojumi, tomēr jāseko līdzi, lai suņi negūst apsaldējumus ļoti liela sala apstākļos (jālieto speciāli pašūti apģērbi suņiem). Ja ir sniegs, bet gaisa temperatūra ir virs 0 0C jāseko līdzi, lai suņi nepārkarstu.
3. Vērojiet savus suņus, uzreiz pēc skrējiena nodrošiniet iespēju suņiem padzerties ūdeni, ēnainu un sniegotu vietu, kur atdzesēties. Ja ir ļoti auksts, gluži pretēji – jānodrošina suņu izvietošana vietā, kur tie nevar gūt apsaldējumus vai saaukstēties (automašīnas bagāžas nodalījumā, speciālos boksos u.tml.);
4. Treniņam ir jābūt pozitīvu emociju gaisotnē (suni nedrīkst rupji lamāt, sist utt.). Visas kļūdas, ko pieļauj suns, ir jūsu kļūdas, un suns nav vainīgs, ja kaut ko izdarījis nepareizi.
5. Pirms slodzes skrējiena izvērtējiet objektīvi savu un suņu veselības stāvokli. Ja nepieciešams, konsultējieties ar veterinārārstu, lai pārliecinātos, ka sunim nenodarāt sāpes.
6. Slodze tiek paaugstināta un samazināta pakāpeniski.
7. Vienmēr pasakiet sunim paldies par veikto darbu.
8. Suns nedrīkst apdraudēt vai uzbrukt citiem suņiem vai cilvēkiem.
9. Diennakts tumšajā laikā, dodoties treniņā, lietojiet atstarotājus gan sev, gan sunim.
Treniņu metodes
Apmācības metodes līdzīgas kā citos sporta veidos. Pašam braucējam ir jāiemācās palīdzēt suņiem, atsperoties ar vienu kāju un atspēriena kāju mainot. Suņus izvieto pa pāriem. Parasti spēcīgākos liek aizmugurē, ātrākos – priekšā. Svarīgi, ka vismaz viens no priekšējā pārī esošajiem suņiem zina pagriezienu komandas. Ja ceļā vajag apstāties, izmantojiet enkuru. Ja suņi jutīs vieglas, brīvas kamanas, tie var aizskriet ar tukšām kamanām. Nesteidzieties sēdināt kamanās savus bērnus un radus, pirms suņi nav labi uztrenējušies (vismaz pāris nedēļas strādājuši kamanās, bet pirms tam rudens sezonu trenējušies citos bezsniega sporta veidos). Tiek uzskatīts, ka viens labi trenēts suns var pavilkt divus savus svarus.
Video: https://vimeo.com/120662161